11 март 2020 ДО:
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ
МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ПОЗИЦИЯ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ НА ТУРИСТИЧЕСКИЯ БРАНШ
ВЪВ ВРЪЗКА с ПРЕТЪРПЕНИ СЕРИОЗНИ ЗАГУБИ ВСЛЕДСТВИЕ НА КОРОНА ВИРУС COVID 19
УВАЖАЕМИ Г-Н БОРИСОВ,
Долуподписаните организации, представляващи над 300 000 постоянно заети работници на постоянни трудови договори в туристическата индустрия изразяват сериозно безпокойство относно катастрофалните последствия, които COVID-19 вече генерира върху всички сектори на туристическата индустрия в световен мащаб и внасят следните предложения за справяне с кризисната ситуация в българския туризъм.
Туризмът е от стратегическо значение за Eвропейската икономика заради многопластовото въздействие върху икономическия растеж, трудовата заетост и социалното развитие; неговият принос като ключов за българската икономика сектор, осигуряващ над 12% от БВП и повече от 11% от работните места в страната е признат в Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма в Република България, 2014-2030 г.
Според Световната организация по туризъм, международният туризъм се оценява като най-засегнат сектор, а COVID-19 – като гранична кулминация на действащите върху туристическата индустрия в последните месеци други геополитически, търговски и социални напрежения.
Шокът от глобалната епидемия, непрекъснато разширяващия се списък на отменени полети и нови рискови дестинации с противоречиви предупреждения за пътуване повлия драматично върху поведението и на българските потребителите.
Последвалата лавина от анулации на туристически пътувания и масирана отмяна на организирани делови прояви, корпоративни и културни събития и на територията на България генерира огромни загуби за българския туристически бизнес, които – на фона на ниската ликвидност в сектора застрашават с финансовата стабилност не само малките и микро туристически предприятия.
На основание на горното, като се позовава водещата роля на туризма като фактор за устойчиво развитие и икономически растеж, и на призива на Световната Организация на туризма за неговото приоритетно включване във възстановителните програми на правителствата и дейностите на международни организации и донорски институции, долуподписаните организации отправят настоятелно искане на помощ към българското правителство за предприемане на спешни, последователни и координирани мерки за смекчаване на икономическите и финансови въздействия на световната епидемия върху българския туристически бизнес.
Като подчертават, че бързата реакция е от съществено значение, долуподписаните организации предлагат провеждане на спешна работна среща, за обсъждане на най-неотложните действия за предотвратяване на финансов колапс на българския туризъм.
По време на срещата, която предлагаме да бъде проведена без отлагане в рамките на следващите няколко дни с участието на Министерство на туризма, Министерство на финансите, Министерство на икономиката, Министерство на труда и социални грижи, Комисия за Финансов надзор и други държавни органи по Ваша преценка, бихме искали да представим конкретни предложения за преодоляване на извънредната ситуация и последващо стабилизиране на сектора.
С цел съхраняване на работни места, предотвратяване на фалити и спасяване на критичен брой засегнати бизнеси по цялата верига на туристически доставки предлагаме:
- Българската държава да поеме разходите за социални осигуровки, дължими от работодател и работник по изплащаните от работодателите трудови възнаграждения за срок от 12 месеца, считано от 01.04.2020 г.;
- Безлихвено отсрочено плащане на ДДС за период от 12 месеца, считано от 01.04.2020 г.;
- Безлихвено отсрочено плащане на местен данък и такса смет за период от 12 месеца, считано от 01.04.2020 г.;
- Осигуряване на целеви финансов ресурс не по-малък от 200 млн. лева чрез Българска банка за развитие за рефинансиране на кредити на туристическия сектор към търговски банки;
- Мораториум върху влизане сила на промените в Наредба 18 от 2018 г. за 12 месеца, считано от 01.08.2020 г.
- Иницииране от страна на българското правителство на финансов инструмент за подпомагане на туристическия бранш в България чрез използване на европейски средства.
Като Ви благодарим предварително за Вашата ангажираност, далновидност и държавническа мъдрост, оставаме в очакване на Вашата покана за провеждане на среща и детайлно обсъждане на предложенията с цел предотвратяването на щети, излагащи на екзистенциален риск всички компании и заетите в рамките на индустрията.
С уважение,
Даниела Стоева
Председател на УС на Асоциация на българските туроператори и туристически агенти
Светлана Атанасова
Председател на УС Българска асоциация на туристическите агенции
Венцислав Кръстев
Председател Сдружение Туризъм
Председател на Българска Хотелиерска и ресторантьорска асоциация
Полина Карастоянова
Изпълнителен директор
Национален борд по туризъм
Сийка Кацарска
Председател на УС на Български съюз по балнеология и СПА туризъм
Теодора Жилкова
Изпълнителен директор
Българско конгресно бюро